LOGIN

  

Regjistrohu

Rekupero Password


E re
on air
merr te rejat


Mund tė regjistrohesh ose tė fshihesh

Ne linje

Hyrje gjithsejt:4197

faq.vizituar:7194

Accessi di Oggi 5

Pagine di Oggi 5


Utenti Online:1
Anonimi: 1
Registrati: 0


ēast

Galleria :
Te rralla


Tv i vitit1936
Tv i vitit1936

Facebook

Shto komentin tėnd o Lexo komentet e tjerė

Autori:


Komento:

cry.gif zzsoft.gif beer.gif lover.gif ciao.gif eek.gif next.gif muble.gif witcms.gif ranting2.gif cattivik.gif docet.gif soccer_h4h.gif no.gif battitesta.gif oho.gif sleep_1.gif nono2.gif clap.gif gathering.gif

Vendos kodin e mėposhtėm:

[protezione SPAM]


       Shko tek njoftimetTitulli News Sistemi periodik me tri elemente tė reja

*

Sistemi periodik i Mendelejevit ka fituar edhe tri elemente tė reja.

Sistemi periodik i Mendelejevit ka fituar edhe tri elemente tė reja. Kuvendi i pėrgjithshėm i shoqatės ndėrkombėtare pėr kimi tė pastėr dhe aplikative (IUPAP), qė po mbahet nė Londėr, konfirmoi tre emrat e elementeve tė reja tė bazuar nė numrat e tyre bėrthamor 110, 111 dhe 112 - Darmshtatium (Ds), Rentgenium (Rg) dhe kopernicium (Cn).

Elementet janė aq tė mėdha dhe jostabile sa ato mund tė krijohen vetėm nė kushte laboratorike. Bėhet fjalė pėr elemente tė rėnda qė kanė tendencė nga radioaktiviteti, duke pasur parasysh se atomet e tyre kanė mė shumė neutrone sesa protone dhe shumė shpejt zbėrthehen.

Nė kuvendin e pėrgjithshėm tė IUPAP po marrin pjesė delegatėt e akademive kombėtare dhe shoqatave tė fizikanėve nga 60 vende tė botės.


Sa vjeē dukeni?
mė 02-05-2015 [21:29]


Fabrika e sė ardhmes
mė 19-05-2014 [21:36]


Dielli do tė shndėrrohet nė errėsirė, kurse Hėna nė gjak
mė 07-04-2014 [20:17]


Shpikja e kosovarit ‘pushton’ mediat e botės (video)
mė 25-10-2013 [21:16]


Gjenden korale nė detet veriore
mė 24-07-2013 [13:09]


Zbulohet misteri i tė kruarit
mė 27-05-2013 [13:06]


Farė e supergrurit, prodhon 30 pėr qind mė shumė
mė 13-05-2013 [12:46]


Shkencėtarėt rusė krijuan "lėkurėn e lėngshme"
mė 14-03-2013 [12:47]


“Super-stuhia” diellore po vjen, i kemi 30 minuta kohė
mė 07-02-2013 [19:20]


Shkencėtarėt krijojnė kristalet qė sillen si organizma tė gjallė
mė 07-02-2013 [19:13]


20 telefonat mė tė mirė pėr momentin
mė 29-01-2013 [23:15]


Mė 10 janar asteroidi Apophis kalon pranė Tokės
mė 05-01-2013 [21:29]


Mega ėshtė pasuese e Megaupload
mė 07-11-2012 [13:02]


Shkencėtarėt kanė zbuluar melodinė e pėrkryer pėr relaksim
mė 05-11-2012 [13:04]


Njė “armė” pėr tė luftuar minat
mė 22-10-2012 [21:01]


A ka mundėsi qė jetojmė nė simulim virtual
mė 22-10-2012 [21:01]


Razer Blade, mė i fuqishėm
mė 09-09-2012 [14:36]


Superkompjuteri u bė mjek-diagnostikues
mė 24-08-2012 [14:21]


Facebook – fshirja e asaj qė ėshtė fshirė
mė 24-08-2012 [13:59]


Helikopteri miniatural spiun
mė 21-08-2012 [14:38]


Shkencėtarėt paralajmėrojnė: Stuhi tė forta solare nė dy vjetėt e ardhshėm
mė 20-08-2012 [16:17]


Shkimi pėrmes murit me ndihmėn e WiFi
mė 16-08-2012 [13:27]


Sipėrfaqja e Marsit, e ngjashme me atė tė Tokės
mė 11-08-2012 [15:45]


Pamjet mė tė qarta tė Tokės deri mė tani (video)
mė 26-07-2012 [13:12]


Kujdes! Facebook ju pėrgjon ndėrsa po flisni
mė 16-07-2012 [13:13]


Zbulimet e Da Vinēit qė njerėzit nuk i kanė ditur kurrė
mė 14-07-2012 [16:54]


Shkencėtarėt gjithnjė e mė afėr zbulimit tė grimcės sė Higgsit
mė 23-06-2012 [21:09]


Dėshironi televizor tė menēur?
mė 20-06-2012 [15:20]


“Samsung Facebook” – konkurrencė pėr Zuckerbergun dhe ekipin e tij
mė 20-06-2012 [15:13]


UFO nė Baltik?!
mė 18-06-2012 [20:13]


.